English
Pусский
Korisnik
Lozinka
Zaboravili ste lozinku?
Prijava
O hipertenziji i KV riziku
Udruženje
Centri
Vesti
Prijatelji udruženja
O hipertenziji i KV riziku
HISPA stručni tim
Kontakt
Pristupnica
Kontinuirana Medicinska Edukacija
Hipertenzija
Šta je hipertenzija ili povišen krvni pritisak?
Hipertenzija - definicija, uzroci i posledice
Kardiovaskularne bolesti (KVB) predstavljaju vodeći uzrok umiranja u svim delovima sveta, osim u subsaharskoj Africi gde dominiraju zarazne bolesti. U Evropi 30 % svih uzroka smrti predstavljaju kardiovaskularne bolesti. Najveća stopa smrtnosti od KVB se registruje u Rusiji i bivšim socijalističkim republikama, uključujući i Srbiju. U odnosu na postojeći trend, procenjuje se da će do 2020. godine KVB učestvovati u ukupnom mortalitetu sa 36%. Arterijska hipertenzija sa svojim komplikacijama (ishemijska bolest srca, kardiomiopatije, cerebrovaskularna oboljenja) je vodeći faktor kardiovaskularnog mortaliteta. Danas se smatra najčešćom nezaraznom bolešću u svetu od koje boluje oko milijardu ljudi sa očekivanim porastom na 1.56 milijardi stanovnika do 2025.
Hipertenzija i trudnoća
Pod hipertenzijom u trudnoći se smatra visok krvni pritisak koji je dijagnostikovan i/ili praćen pre trudnoće ili onaj koji je dijagnostikovan pre 20. nedelje trudnoće.
Merenje krvnog pritiska
Precizno merenje podrazumeva: odgovarajuću pripremu bolesnika, kvalitetan aparat za merenje (preporučuje se kalibrisan živin sfingomanometar sa manžetnom odgovarajuće širine) kao i višestruka merenja krvnog pritiska.
Ambulatorno merenje krvnog pritiska - AMP
AMP predstavlja neinvazivnu metodu zasnovanu na mobilnom uređaju koji automatski registruje krvni pritisak u periodu od 24 do 48 časova u pravilnim vremeskim razmacima koji u toku dana iznose 15 – 20 minuta, a noću 30 – 60 minuta. U svakodnevnoj praksi se često pogrešno koristi termin „Holter krvnog pritiska“ nastao kao posledica analogije sa Holter EKG monitoringom, a koji je ime dobio po Normanu Holteru američkom fizičaru koji je 1949. godine osmislio telemetrijsko praćenje srčanog ritma. Prvi uređaj za ambulatorno merenje krvnog pritiska je uveden u upotrebu 1962. godine
Non-dipper fenomen - uzroci i značaj
Razvojem i primenom ambulantnog merenja krvnog pritiska (AMP) pored brojnih prednosti u odnosu na klasično merenje krvnog pritiska u ordinaciji, ustanovljena je podela krvnog pritiska u odnosu na to da li tokom noći dolazi do pada vrednosti krvnog pritiska. Naime, istraživanja su pokazala da i kod zdravih i kod hipertoničara u toku noći dolazi do pada vrednosti krvnog pritiska. Ta vrednost prosečno iznosi oko 15 % (10-20 %).
Principi pravilne ishrane
Zdrava ishrana je sprečavanje i korekcija gojaznosti, sprečavanje nastanka dijabetesa, sprečavanje i korekcija povišenog krvnog pritiska, povišenog nivoa masnoća u krvi, posebno holesterola i triglicerida, čime se prevenira ateroskleroza i vaskularne komplikacije.
Save Oil
SAVE OIL® ( uljani ekstrakt račića ) je potpuno nova generacija fosfolipidne forme nezasićenih omega 3 masnih kiselina, . Predstavlja snažnu podršku zdravlju srca i mozga i prirodno deluje na regulisanje holesterola i triglicerida.
HIPERTENZIJA BELOG MANTILA
Oko 25 procenata populacije ima povišene vrednosti krvnog pritiska kada je meren od strane lekara ili sestre. Kao razlog za to se navode strah i anksioznost. Ovde nije reč o pravoj hipertenziji i ovaj fenomen je označen kao „hipertenzija belog mantila“. U kućnim uslovima ovi pacijenti imaju normalne vrednosti krvnog pritiska. Takođe, jedan procenat pacijenata sa dokazanom hipertenzijom ima više vrednosti pritiska merenog u ambulantnim uslovima.
HIPERTENZIJA I BUBREG
Bubreg je jedan od tzv. ciljnih organa koji trpi oštećenje zbog hronične izloženosti njegovog tkiva visokom pritisku i protoku. Oštećenje bubrega, odnosno razvoj hronične bubrežne slabosti predstavlja jednu od komplikacija hipertenzije. Istovremeno, jednom razvijena bubrežna slabost pogoršava samu hipertenziju i time stvara začarani krug.
1
2
Prijatelji udruženja
Udruženje
Centri
Vesti
Prijatelji udruženja
O hipertenziji i KV riziku
HISPA stručni tim
Kontakt
Pristupnica
Kontinuirana Medicinska Edukacija
English
Pусский